TÖMER

TÖMER Nedir?

TÖMER  isminin açılımı Türkçe Öğretim Merkezidir. Türkiye’de bu terim ilk defa Ankara Üniversitesi tarafından kullanılmıştır.Daha sonrasında gerek Türkiye’deki Devlet ve Vakıf Üniversitelerinde gerekse Özel  Sektördeki eğitim kurumları tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

TÖMER’in  MEB’deki  karşılığı  nedir?

TÖMER isminin TC. Milli Eğitim Bakanlığı nezdindeki gerçek ismi ise YABANCILAR İÇİN TÜRKÇE(YİT) programıdır. Program İki farklı yaş gurubunda uygulanacak şekliyle hazırlanmış ve Talim Terbiye Kurulu tarafından kabul edilip onaylanmıştır.Buna göre Yabancılar İçin Türkçe ders  programı 18 yaş ve üstü  guruplar ile 18 yaş altı guruplar diye isimlendirilmiştir.

UYDK’da Tömer;

Uluslararası Yabancı Diller Kurumu  Milli Eğitim Bakanlığından bu konuyla ilgili 2013 yılında yetki  almış ve her yıl  yüzlerce insana bu konuda profesyonel eğitim vermeye çalışmıştır.Yapmış olduğu çalışmalar ve gerek yurt içi gerekse yurt dışı partnerlerinin desteğiyle birçok farklı ülkeden gelen insanlara Türkçe eğitimi vermiştir.

TÖMER Dersleri ile alakalı Uluslararası Yabancı Diller Kurumunun takip etmiş olduğu birçok farklı programlar olmakla beraber bu programları ana başlıklar altında 4 gurupta toplayabiliriz.

  • Grup Programları
  • VIP Programlar
  • Birebir Özel  Ders Programı
  • Kamp Programları
Translate »